Головне меню

Службова інформація

Форма авторизації

Головна сторінка -> Головна сторінка -> Інтерв`ю -> ПРАВДА І МІФИ ПРО КОНТАЦЕПТИВНІ ТАБЛЕТКИ


ПРАВДА І МІФИ ПРО КОНТАЦЕПТИВНІ ТАБЛЕТКИ Друк
Рейтинг: / 0
НайгіршеНайкраще 
Головна сторінка - Інтерв`ю
Четвер, 08 липня 2010, 10:02

ПРАВДА І МІФИ ПРО КОНТАЦЕПТИВНІ ТАБЛЕТКИ

Інтервю з головним експертом акушером-гінекологом

управління охорони здоровя виконкому Криворізької міської ради Желязковою Тетяною Леонідівною

 

В Україні щороку біля 200 тисяч жінок ідуть до лікаря, аби перервати небажану вагітність. Це один з найвищих показників в Європі... Спільними зусиллями медичних працівників, фармацевтів і освітян кількість абортів в Кривому Розі значно скоротилася. Проте за данними міського центру планування сімї останніми роками темпи цього скорочення зменшилися. Чому аборт залишається основним методом контрацепції для жінок Кривого Рогу? Причини різні та дуже індивідуальні: банальна нестача коштів на регулярну контрацепцію, неосвіченість з питань контрацепції, неякісні пігулки, вжиті за порадою подруги…

Минулого тижня в міському клінічному пологовому будинку № 1 лікарі акушери-гінекологи професійно обговорювали практичний досвід та сучасні наукові рекомендації щодо застосування засобів запобігання небажаній вагітності. Не лише жінкам, а й відповідальним чоловікам цікаво було б довідатися про деякі висновки цього зібрання.

 

 

Сучасна медицина пропонує достатньо широкий арсенал протизаплідних засобів – контрацептивів. Останнім «писком» в цьому напрямку є гормональне вагінальне кільце – надзвичайно ефективний, на думку лікарів, метод контрацепції. Багато жінок вже знають, що вагінальне кільце та комбіновані оральні контрацептиви мають високу ефективність у попередженні небажаної вагітності. Але деякі відмовляються від їх використання через циркулюючі в жіночому середовищі чутки та міфи.

-          Шановна Тетяно Леонідівна, чи мають рацію жінки, які відмовляються від використання протизаплідних пігулок або вагінального кільця через побоювання втратити стрункість фігури?

-          За даними досліджень в різних країнах, немає переконливих доказів, які б свідчили на користь взаємозв’язку між використанням комбінованих оральних контрацептивів або вагінального кільця та підвищенням маси тіла.

 

-          Досить поширеною є думка про те, що після користування протизаплідними таблетками жінка вже не зможе народити дитину. Чи так це насправді?

-          Ні. Немає взаємозв’язку між використанням комбінованих оральних контрацептивів і відновленням фертильності. Кількість зачать у жінок дітородного віку, які попередньо використовували комбіновані сучасні таблетки не відрізнялася від такої у жінок, які вирішили завагітніти без попередньої контрацепції. 50% жінок завагітніли протягом трьох місяців після відміни контрацептивів. Жінкам варто знати, серед жінок, які використовують рекомендовані лікарем комбіновані оральні контрацептиви (пігулки), порушення менструального циклу спостерігаються значно рідше, аніж серед жінок, які не використовують засоби контрацепції.  До того ж використання цих засобів сприяє значному зменшенню втрати менструальної крові. У порівнянні з сучасними протизаплідними пігулками використання вагінального кільця повязане з кращим контролем менструального циклу.

 

-          Багатьом жінкам знайомі неприємні відчуття так званих передменструальних розладів. Чи є засоби поліпшення стану в цей період?

-          Використання комбінованих оральних контрацептивів, що містять певну речовину, допомагає лікувати жінок із передменструальним синдромом. Немає зв’язку між використанням цих пігулок та ризиком депресії.

 

-          Деяких молодих дівчат надто дратують вугрі. Чи правда, що деякі контрацептиви допомагають їх позбутися?

-          Так, комбіновані протизаплідні пігулки є безпечним і ефективним засобом лікування помірно вираженої вугрової висипки (акне) у жінок. Вони зменшують запальні і незапальні вугрові ураження обличчя. Використання низько дозованих оральних контрацептивів зменшує прояви гірсутизму – надмірного росту волосся на обличчі у жінок.

Значно важливішим, як на мене, позитивним фактом, який супроводжує прийом комбінованих протизаплідних пігулок є сприяння значному (в 5 разів!) зниженню ризику позаматкової вагітності. У користувачів комбінованих оральних контрацептивів має місце захисна дія проти раку ендометрію та довгостроковий захист від раку яєчників (зберігається більше 30 років після припинення вживання КОК).

-          Тобто прийом таких препаратів жінкам лише на краще?

-          Лише за умови індивідуального підбору оптимального препарату кваліфікованим лікарем! Існують, наприклад, деякі ознаки того, що використання комбінованих оральних контрацептивів повязане з виникненням головного болю, але цей ефект зазвичай є тимчасовим.

Деякі важливі моменти для жінок з проблемами серцево-судинної системи. Доведено, що немає очевидного взаємозв’язку між застосуванням оральних контрацептивів і підвищеним ризиком інфаркту міокарда. Жінки, в яких є фактори ризику інсульту та які застосовують оральний контрацептив, повинні спостерігатися у лікаря через те, що існує невеликий підвищений ризик ішемічного чи геморагічного інсульту. Однак, через те, що інсульт у цій віковій групі жінок є рідкісним явищем (приблизно 1 на 12000), абсолютне зростання ризику є дуже незначним. Існує також дуже невеликий підвищений ризик венозної тромбоемболії (в народі – закупорки) при використання оральних контрацептивів. Проте, абсолютний ризик є дуже невисоким. Більш того, він зменшується із збільшенням тривалості використання препарату. Переваги використання сучасних пігулок, призначених лікарем, значно перевищують ризик.

-          Що можна порадити жінці, яка вже перенесла аборт? Чи можна  і чи потрібно жінці після аборту одразу вдаватися до контрацептивних засобів?

-          Початок прийому комбінованих оральних контрацептивів негайно після аборту є безпечним та ефективним. Вагінальне кільце можна використовувати протягом одного тижня після хірургічного або медикаментозного аборту. Це цілком безпечно.


 

Розпитувала Олена Бортуаль